“BU TEKLİF AYNI ZAMANDA SOPALI BİR SEÇİM HAZIRLIĞIDIR”

13 Mart 2018 196 0

Partisinin grup toplantısında konuşan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun açıklamalarından satır başları şöyle:

Cumhuriyeti kuranlar ağır bedeller ödediler, yemediler içmediler Osmanlı’nın borçlarını ödediler, şeker fabrikalarını kurdular. Kendi Merkez Bankalarını kurdular ve milli paramızı kendi bankamızda bastık. Yakın tarihimizi unutmayacağız.

‘İKİ BARAJ GETİRİYORLAR, BİRİ YÜZDE 10, DİĞERİ YÜZDE 50’

Oyumuzu artırmadan milletvekili sayısını nasıl artırırız. Birisi seçim, birisi baraj derdinde, yan yana geldiler. Biz bir seçim hileleri kanunu hazırlayalım. Bunu da Meclis’in görev yapmadığı pazartesi getirelim dediler. İttifak yapacaklarmış, yaparlar.

Biz ittifaka karşı değiliz. Bunun yolu açılabilir. Ama parlamentodan bakan seçmiyorsanız, işlevini sıfırlamışsanız… Bu modelde ittifaka hiç gerek yok. Ama yasayı çıkardılar. Haksız temsil artıyor, milli irade gasp ediliyor. Baraj fiilen artarak devam ediyor. Kaldırın dedik… 12 Eylül darbecileri getirmişti, 20 Temmuz darbecileri savunuyor. Yüzde 1 alan partinin başkanı gelsin Meclis’e. İki baraj getiriyorlar, biri yüzde 10, diğeri yüzde 50.

‘BÜTÜN SANDIKLARA SAHİP ÇIKACAĞIZ’

Mühürsüz oy pusulaları geçerli hale geliyor. Referandumda kullanılan mühürsüz oy pusulaları geçersizdir, şimdi geçerli hale getiriyoruz. Bu teklif aynı zamanda sopalı bir seçim hazırlığıdır. Herhangi birisi polisi. jandarmayı çağırabilir. Sopalı seçim yapmak istiyorlar.

Buradan bütün milletime sesleniyorum masa başında milletvekili sayılarını artıracağız diye yola çıkanları sandığa gömeceğiz. Bütün sandıklara sahip çıkacağız. Bütün sandıklarda bizim arkadaşlarımız olacak. Ne yaparlarsa yapsınlar 2019’a o zatı oradan aşağı indireceğiz, sözüm sözdür. Seçimi hileli yollarla kazanacağını zannediyor, hileye izin vermeyeceğiz.

İttifak yasasını çıkardılar. Bu yasa teklifinin 7 özelliği var.

Haksız temsil artıyor, milli irade gasp ediliyor.

Baraj fiilen artarak devam ediyor. 12 Eylül yüzde 10 barajını getirmişti. 20 Temmuz darbecileri bunu savunuyor. İki baraj getiriyorlar, bir yüzde 10, bir yüzde 51.

Anayasanın eşitlik ilkesine aykırı. Temsilde adalet ortadan kalkıyor.

Bu teklif seçim güvenliğini ortadan kaldıracak. Bu ne demektir, referandumda geçersiz olan mühürsüz oy pusulalarının şimdi geçerli olmasıdır. Bu teklif referandumun gayrımeşru olduğunun kanıtıdır.

Bu teklif aynı zamanda sopalı bir seçim hazırlığıdır.

Vali istediği sandığı istediği yere koyabilecek.”


BENZER KONULAR
YORUM YAZ
FOTO GALERİ