MHP, ERDOĞAN’IN ‘BOZKURTU’NDAN MEMNUN

16 Mart 2018 317 0

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Mersin’deki il kongresi öncesi halka seslenirken “bozkurt” işareti yapması MHP Genel Merkezi’nde ‘olumlu’ karşılandı.

Cumhurbaşkanı’nın “bozkurt” işareti MHP yönetimince olumlu karşılandı. Milliyet gazetesinden Öndere Yılmaz’ın haberine göre MHP’nin bu konudaki yorumu, “Camiamıza yaptığı bir cemile, güzellik. Bozkurt işaretini yaptığı sırada tek devlet, tek devlet, tek millet, üniter ulus devletin varlığına güçlü vurgu yapıyor. Bozkurt işareti üniter ulus devlet anlayışının tarihi, siyasi ve kültürel derinliği ile ifade edilmeli. Bozkurt işaretini yapmasıyla ittifak kararı alan iki kitlenin ileride kaynaşmasını sağlayacak” şeklinde özetlenebilir.

‘ATATÜRK DE YAPMIŞTI’

MHP’nin kuruluşundan beri, “bir gün ya ülkücüler devletleşecek, ya devlet ülkücüleşecek” misyonunun olduğu biliniyor. Buna göre genel merkezde Atatürk ve bazı liderlerin de bozkurt işareti yaptığı anımsatılarak Erdoğan’ın benzer davranışta bulunması pozitif karşılanıyor.

DEĞİŞİM MYK’DA OLACAK

Habere göre ayrıca MHP’de başta yöneticiler olmak üzere taban “nasıl bir değişim olacak” sorusunun yanıtını merakla bekliyor. Buna göre kongrede, en fazla değişim MYK’da olacak. Bahçeli, 75 kişilik MYK’da kadın ve gençleri ön plana çıkaracak. MYK’daki altı olan kadın sayısının ikiye katlanması bekleniyor. 15 kişilik Başkanlık Divanı’nda ise iki koltuk zaten boş bulunuyor. Divanda, sınırlı değişim çerçevesinde beş-altı ismin değişmesi veya farklı görevlere kaydırılması bekleniyor. Divanda da kadın sayısını artırmayı isteyen Bahçeli’nin İstanbul Milletvekili Arzu Erdem ve Aydın Milletvekili Deniz Debboylu’ya fırsat verebileceği dile getiriliyor. Kadın Kolları Kordinatörü Nevin Taşlıçay’ın da divanda yer almasının güçlü ihtimal olduğu vurgulanıyor. Uyum paketi ve ittifak düzenlemeleri görüşmelerini yürüten ekibin başındaki Genel Sekreter Yardımcısı Mustafa Kalaycı’nın Genel Başkan Yardımcılığı koltuğuna kaydırılacağı, hukukçu kimliği ile öne çıkan Afyonkarahisar Milletvekili Mehmet Parsak’ın da divanda yer bulabileceği ifade ediliyor. İstanbul milletvekilleri İzzet Ulvi Yönter ile İsmail Faruk Aksu’nun da divana girebilecek önemli isimler arasında bulunduğu belirtiliyor.

 


BENZER KONULAR
YORUM YAZ
FOTO GALERİ